مسئولیت ها و وظایف

اهم وظایف و ماموریت های سازمان قطارشهری در چارچوب وظایف قانونی شهرداری به ظرح ذیل است:

    مدیریت تهیه و اجرای طرح ایمنی شهر در برابر حریق با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های به‌روز و کارآمد و دستیابی به استانداردهای ذی‌ربط در شهر در چارچوب برنامه راهبردی عملیاتی توسعه شهر و شهرداری
    برنامه‌ریزی و اقدام برای پیشگیری، مقابله، کنترل آتش‌سوزی، امداد و نجات و کاهش اثرات ناشی از آن.
    نظارت بر ایمنی کلیه اماکن، ساختمان‌ها و مستحدثات در برابر حریق در کلیه مراحل ساخت و بهره‌برداری و ارسال گزارش‌های کارگاه‌های ناایمن به ادارات کار و تجهیزات، تاسیسات و اماکن ناایمن تحت مالکیت دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری به دستگاه‌های یاد شده و انجام اقدامات لازم برای ایمن‌سازی آنها.
    مدیریت تهیه و اجرای برنامه‌های آموزشی برای شهروندان در امور مرتبط با وظایف و ماموریت‌های سازمان.
    مدیریت ایجاد سامانه اطلاعات، مستندسازی، پایش و ارزیابی حوادث و حریق، توان عملیاتی، خطرپذیری شهر در برابر حریق و حوادث.
    پایش مستمر میزان آمادگی کارکنان سازمان و کمک به حفظ و افزایش توان، مهارت‌ها و دانش آنان از طریق برگزاری آزمون‌های دوره‌ای آمادگی جسمانی، مسابقات ورزشی، آزمایش‌های پزشکی و دوره‌های آموزشی مهارتی و تخصصی متناسب با ویژگی‌های محلی و شرایط محیطی.
    مدیریت تهیه و اجرای الگوهای مشارکت شهروندان از قبیل دانش آموزان، دانشجویان، کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بازاریان برای بهبود وضعیت ایمنی شهرها در برابر حریق و حوادث با استفاده از ظرفیت شورای اسلامی شهر.
    استقرار طرح سلسله مراتب فرماندهی آتش‌نشانی شامل البسه و درجات آتش‌نشانی.
    مدیریت تهیه و اجرای طرح‌های موضعی جهت ارتقای ایمنی بافت‌های ناکارآمد، تاریخی، بازار و نظایر آن.
    شناسایی و استفاده از ماشین‌آلات، تجهیزات و نیروی انسانی فعال در شهر با هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و استان.
    فراهم نمودن فضای لازم جهت استقرار اورژانس در ایستگاه‌های آتش‌نشانی برای ارایه خدمات به آسیب دیدگان ناشی از حریق و حوادث.
    نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های ایمنی ساخت، نگهداری و بهره‌برداری سامانه‌های حمل و نقل ریلی و انجام مانورهای مشترک جهت آمادگی اطفاء، امداد و نجات.
    مدیریت توسعه و استفاده از ظرفیت واقفین، خیرین، سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها)، تشکل‌های تخصصی و حرفه‌ای، شرکت‌های تعاونی و خصوصی در امور مرتبط با وظایف و ماموریت های سازمان.
    بررسی و پیشنهاد نرخ بهای تمام شده خدمات ایمنی و آتش‌نشانی و اخذ آن با استفاده از فناوری‌های نوین و هزینه کرد در حوزه ایمنی و آتش‌نشانی.
    ارایه خدمات و مشاوره تخصصی به سایر شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، شهروندان، ارگان‌ها، سازمان‌ها، نهادها، نیروهای نظامی و انتظامی درخصوص امور آتش‌نشانی و خدمات ایمنی با اخذ بهای تمام شده خدمات.
    بررسی، تشخیص صلاحیت فنی و تخصصی و ساماندهی فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه آتش‌نشانی، خدمات ایمنی و نظارت بر عملکرد آنها با هماهنگی اتحادیه ذی‌ربط.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سازمان آتش نشانی